O nás

V roce 2009 získala do vlastnictví celý areál bývalého lihovaru fa VARIANT plus, spol. s r.o. Po základním stavebním průzkumu a úvahách co dál, jsme se rozhodli respektovat charakter místa, uvést objekty do původní podoby a proměnit je v kulturní a společenské centrum. V prvopočátku jsme zprovoznili část, v které sice bývala hospoda, ale nevalné úrovně. Povedlo se nám vytvořit příjemnou, útulnou restauraci a získat dobré kuchaře i další personál. K posezení u dobrého jídla a pití máme připraveno cca 55 míst v nekuřácké vnitřní části. Pod krytou a v zimě vyhřívanou pergolu se vejde asi 70 kuřáků a v letní sezoně je na terase dalších 80 míst.

V květnu 2014 jsme otevřeli Velký sál, citlivě zrekonstruovanou centrální část objektu, která má samostatný vstup, svůj výčep i sociální zázemí a je velice vhodným místem pro koncerty a společenské akce. V letním období je možné využít i Lihovarskou zahradu, kde jsme úspěšně uspořádali Festival malých pivovarů a přivítali více než 1 100 spokojených návštěvníků.

Rádi pro Vás připravíme firemní večírky, hostiny, svatby a další akce v rámci restaurace. Ale můžete si pronajmout i Velký sál či Lihovarskou zahradu pro své aktivity, samozřejmě i s nabídkou našich kompletních služeb.

Něco z historie lihovaru

Původní lihovar byl založen Léta Páně 1890 za rakousko-uherské monarchie majiteli třebíčského zámku z rodu Waldsteinů, jako součást zámeckého areálu a přilehlého velkostatku. Sloužil zdejším majitelům pro velkovýrobu průmyslového lihu, který dodávali do širokého okolí.

Nejstarší dochované fotografie pocházejí ze začátku 20. století a je na nich patrná atmosféra tehdejší doby.

rada Družstevního lihovaru foto poskytnuté archívem třebíčského zámku, kolem r.1890 parní pohon shromáždění zaměstnanců před vstupní bránou

V roce 1929 se tehdejší majitelé, páni Dr. Josef a Emanuel Waldstein Warnterbergovi, paní Marie hraběnka Bossi Fedrigotti a pozůstalá vdova paní Marie Waldstein Warnterberg, rozhodli lihovar prodat společnosti „Družstevní lihovar v Podklášteří“ za celkovou cenu 180.000,- korun českých. Tato suma byla zaplacena v hotovosti. Samotná smlouva obsahuje celkem 17 stran a nedílný dodatek smlouvy dalších 20 stran. Smlouva řešila celou řadu závazků a služebních práv, např. nakládání s vodou z přilehlých rybníků, územní břemena apod.

úvodní strana kupní smlouvy podpisy zůčastněných převodu podpisy na dodatku ke kupní smlouvě situační mapka

Po převodu na Družstevní lihovar došlo v letech 1929-1934 k postupné modernizaci provozu a technologií i k mírné přestavbě budovy. Přímo v areálu lihovaru bydlel i správce, v jehož služebním bytě se nyní nachází naše restaurace. Zde se narodil i syn tehdejšího správce, dodnes žijící pamětník pan Josef Prodělal.

Po 2. světové válce došlo ke znárodnění lihovaru, následně k jeho postupné devastaci a pro nás dnes zajímavé zařízení putovalo do kovošrotu. Dnes je na budovách patrný necitlivý přístup a chybějící péče posledních majitelů. Pustili jsme se proto do kompletní rekonstrukce všech objektů. V květnu 2012 jsme zprovoznili nový mini-pivovar, který je umístěn v bývalých hospodářských budovách. Navázali jsme na dlouholetou tradici a po 40 letech pauzy se opět v Třebíči vaří pivo! Přijďte ochutnat naše poctivá nefiltrovaná a nepasterovaná piva. Dej Bůh štěstí! Na zdraví!

strojovna - káď se schody strojovna - potrubí vysvědčení způsobilosti čelní pohled, asi po r. 1945

Centrum Lihovar

Nad Zámkem 7
Třebíč 67401
info@centrum-lihovar.cz